Ojczysty dodaj do ulubionych

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Jest to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku na pamiątkę tragicznych wydarzeń w Dhace- późniejszej stolicy Bangladeszu, które miały miejsce w 1952 r. Upamiętnia ono śmierć pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Jak co roku, w Szkole Podstawowej nr 2 polonistki przygotowały szereg działań, które zwracają uwagę uczniom na obowiązek dbania o język narodowy. Chronimy w ten sposób kulturę i tożsamość kulturową.

Ogólnopolska kampania społeczno- edukacyjna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ojczysty dodaj do ulubionych”  za każdym razem nabiera innego kształtu.

Naszym mottem stały się słowa pochodzące z jednego ze spotów promujących wydarzenie:

„Od pierwszego słowa żyjemy i rozwijamy się w polszczyźnie. Kochajmy język polski od dziecka”. 

W ramach szkolnych działań przygotowano scenariusze zajęć, które zawierały niezbędne informacje na temat święta oraz szereg ćwiczeń dotyczących frazeologii, właściwej pisowni i poprawności językowej. Szkolna telewizja udostępniła prezentację multimedialną na temat pleonazmów. W tym dniu nadawano też audycje radiowe nagrane przez uczennice klasy szóstej.

Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z wiadomościami umieszczonymi na plakatach wykonanych przez klasę ósmą.

W akcji uczestniczyli nie tylko uczniowie klas 4- 8. Panie prowadzące edukację wczesnoszkolną rozmawiały ze swoimi podopiecznymi o popularnych błędach językowych. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami.

W ramach święta przeprowadzono także konkurs, który wyłoni Najlepszego Ortografa w Szkole. Ortograficzne potyczki odbywały się na kilku etapach: klasy czwarte, klasy piąte i szóste oraz klasy siódme i ósme.

Liczymy, że nasze działania przyczyniają się do podnoszenia świadomości językowej i ugruntowania poczucia, że język polski jest ciągle tworzony przez każdego użytkownika. Chcemy, by każdy czuł się za niego odpowiedzialny. Pamiętamy o słowach naszego laureata literackiej Nagrody Nobla:

„Mowa rodzinna niechaj będzie prosta.

Ażeby każdy, kto usłyszy słowo, widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi.

Tak, jak się widzi w letniej błyskawicy.”  

Czesław Miłosz

Loading

Post Author: Dario