Zajęcia techniczne

ROK SZKOLNY 2023-2024

Od drugiego półrocza uczniowie z klas są kreatywni i sami ustalają, co robią na zajęciach kulinarnych. Co za tym idzie muszą przemyśleć kilka aspektów: 

– nazwa potrawy,
– potrzebne produkty,
– naczynia i sprzęt,
– ograniczony czas – 45 min 
– kto odpowiedzialny za przyniesienie danego produkty. 
Następnie konsultacja z nauczycielem prowadzącym zajęcia i bierzemy się do pracy 🙂 
Przeprowadziła: Monika Pawluś [24.04.2024]

Wielkanoc ma bogate tradycje kulinarne i potrawy, które kojarzą nam się właśnie z tym okresem w roku. Na stole wielkanocnym pojawiają się dania, bez których nie wyobrażamy sobie tych Świąt. Na zajęciach kulinarnych uczniowie przygotowują potrawy, które proponują na świąteczny stół 🙂

Przeprowadziła: Monika Pawluś [20.03.2024]

Walentynkowo na zajęciach kulinarnych

Przeprowadziła: Monika Pawluś [14.02.2024]

W ostatnim czasie na zajęciach kulinarnych uczniowie postawili na deser. Jedni piekli babeczki, inni przygotowali pyszne shaki, jeszcze inni koreczki. Cukier, to substancja odżywcza, która daje naszemu organizmowi energię. Niestety cukry zawarte w słodyczach są mniej zdrowe, lepiej zastąpić je cukrami zawartymi w owocach i produktach  zbożowych. Młody organizm potrzebuje energii, zatem mała porcja cukru raczej nikomu nie zaszkodzi 🙂

Przeprowadziła: Monika Pawluś [18.01.2024]

W ostatnim czasie uczniowie na zajęciach kulinarnych realizowali projekt edukacyjny: Kuchnie świata. Każda grupa wybrała jedną z kuchni. Następnie przez kilka zajęć uczniowie korzystając z różnych źródeł wiedzy poszukiwali informacji, przygotowywali potrawy i zrobili plakaty na temat wybranej kuchni świata. Największe zainteresowanie było kuchnią włoską, hiszpańską i chińską. Na koniec uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy

Przeprowadziła: Monika Pawluś [14.12.2023]

Uczniowie z szóstych klas na zajęciach kulinarnych przygotowali hamburgery🙂

 

Przeprowadziła: Monika Pawluś [08.11.2023]

Uczniowie z klasy 8a zrobili pyszne polskie danie: schabowy z ziemniakami . W przygotowaniu posiłku młodzież wykorzystała m.in.: garnki, patelnie i kuchenki indukcyjne zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. 

😊

Przeprowadziła: Monika Pawluś [08.11.2023]

Tym razem na słodko i ZDROWO – sałatka owocowa 😊

Przeprowadziła: Monika Pawluś [11.10.2023]

Uczniowie z ósmej klasy postawili na fast food – przygotowali hamburgery. Jak widać smaczne i z porcją witamin 😊

Przeprowadziła: Monika Pawluś [11.10.2023]

Dzięki przystąpieniu szkoły do programu: Laboratoria przyszłości, uczniowie mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach kulinarnych.
Zajęcia kulinarne klasy VI i VIII – robienie kanapek

Wykorzystany sprzęt, to: deski do krojenia, noże, talerze, fartuchy.
 
 
Przeprowadziła: Monika Pawluś [21.09.2023]
Zajęcia kulinarne w kl. VI i VIII – naleśniki i tortille
Wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach programu laboratoria przyszłości to: kuchenki indukcyjne, patelnie, miski, trzepaczki, łyżki wazowe, łopatki, fartuszki
 
 
Przeprowadziła: Monika Pawluś [18.09.2023]

ROK SZKOLNY 2022-2023

Zdrowe koktajle 

Sezon na truskawki trwa… piątoklasiści zrobili na zajęciach technicznych zdrowe i pyszne koktajle. Niektórzy użyli jeszcze innych owoców, np. bananów, borówek, ananasa, pojawiła się również rukola  W przygotowaniu posiłku uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ranach programu Laboratoria  przyszłości: blender, deseczki do krojenia, sztućce, miski, fartuchy. 
 
Przygotowane koktajle, to znakomita bomba witaminowa 😊
Przeprowadziła: Monika Pawluś [12.06.2023]

Uczniowie klasy 5a na lekcji techniki przygotowali tortille pełne witamin. Wykorzystali sprzęt: noże, obieraczki, deski do krojenia, fartuchy zakupione w ramach programu: Laboratoria przyszłości.

Tortille okazały się świetnym pomysłem na drugie śniadanie. Uczniowie z wielkim apetytem zajadali się zrobionym przez siebie jedzeniem. Niektórym było mało i robili kolejne 🙂

Przeprowadziła: Monika Pawluś [05.06.2023]

Uczniowie pracując w grupach konstruowali proste zestawy elektroniczne. Zaczęli od prostych projektów, które miały na celu pokazać :

– jak włączyć (ON) i wyłączyć (OFF) energię el. za pomocą przełącznika;
– jak elektronika używa się do napędu silnika prądem stałym;
– jak może dźwięk włączyć  elektroniczne urządzenie;
– połączenie oporu i diody LED tak, żeby świeciła. 
Każde udane skonstruowanie projektu wywołało u uczniów dużo radość i satysfakcji 🙂
Przeprowadziła: Monika Pawluś [31.03.2023]

Uczniowie klas 6 korzystają z zestawów LEGO oraz długopisów 3D.

Przeprowadził: Jacek Graczyk [03.01.2023]

6c korzysta z  długopisów 3D.

Przeprowadził: Jacek Graczyk [16.12.2022]

Okres przedświąteczny u nas na zajęciach technicznych tez jest pracowity. Powstają kolejne ozdoby świąteczne wykonywane za pomocą długopisów 3D.

Przeprowadziła: Monika Pawluś [06.12.2022]

Pierwsze koty za płoty 

Dzisiaj na zajęciach technicznych poszły w ruch długopisy 3D. Uczniowie z kl. 5a w grupach zapoznali się z działaniem długopisów  i następnie próbowali zrobić ozdoby świąteczne. Niektórym już się udało 🙂
Przeprowadziła: Monika Pawluś [06.12.2022]

W tym tygodniu uczniowie zakończyli prace związane z wykonaniem pokrowca na telefon. Dzięki ,,Pracowni robótek ręcznych” pozyskanej w ramach programu Laboratoria Przyszłości dzieci korzystały z róznokolorowych nici, igieł, obcinaczek do nici, miarki krawieckiej, nożyczek oraz metalowego naparstka. W efekcie powstały różnokolorowe i ciekawie zdobione pokrowce na telefon. 

Teraz już telefony będą bezpieczne 🙂
Przeprowadziła: Monika Pawluś [02.12.2022]

Młodzi projektanci z klas piątych 

Uczniowie z klas 5a i 5b wcielili się w projektantów mody. W zespołach zaprojektowali ubrania na wybrane okazje. Pojawiły się m.in. stroje wizytowe, sportowe, na spotkania w gronie rówieśników. Prace możemy obejrzeć na szkolnym korytarzu i w galerii poniżej. 
Przeprowadziła: Monika Pawluś [29.11.2022]

W tym tygodniu klasy piąte wzięły w ręce igły i nitki – otrzymane w ramach projektu: Laboratorium przyszłości. Klasy 5a i 5b poznały rodzaje ściegów i zaczęły uczyć sie ich wyszywać.  Zaś uczniowie z klasy 5c uczyli sie przyszywać guziki. W każdej klasie zanim przystąpiono do pracy praktycznej, uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na stanowisku pracy ręcznej. 

Przeprowadziła: Monika Pawluś [27.10.2022]

Jesienne obrazki w wykonaniu klas piątych.

Uczniowie piątych klas robią jesienne obrazki w nowo powstałej pracowni technicznej. Sala została w całości wyposażona, dzięki udziałowi szkoły w projekcie: Laboratoria przyszłości. Uczniowie wchodząc pierwszy raz do sali byli zachwyceni i dało się usłyszeć głośne: ,,Wow”, wszystko to za sprawa nowych ławek, regulowanych krzeseł i wszystkich nowych pomocy dydaktycznych.
Przeprowadziła: Monika Pawluś [21.10.2022]
logo-Laboratoria_Przyszłości