Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Dla nich jest tylko las brzozowy(…)
Zamiast pacierza, strzał w tył głowy.”

               Do 3 lutego 2011 roku bezimienni, przemilczani, skazani na hańbę, pozbawieni pamięci.
1 marca 2011 roku doczekali się godnego, należnego Im, święta. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych– niezłomnych bohaterów walczących po zakończeniu II wojny światowej z radzieckimi okupantami.

Wspomnienie o wiernych obrońcach Rzeczypospolitej dla uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie przygotował nauczyciel historii- p. Jacek Graczyk. Pomagali Mu: p. Beata Klauze, p. Damian Ziemniak i p. Anna Kwiatos.

Podczas uroczystego apelu w dn. 2 marca społeczność szkolna miała okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny poświęcony sylwetkom polskich patriotów, którzy podjęli partyzancką walkę z komunistyczną władzą. Przypomniano postaci: Zygmunta Szendzielarza, Hieronima Dekutowskiego, Witolda Pileckiego, Feliksa Selmanowicza, Łukasza Konrada Cieplińskiego, Józefa Kurasia, Danuty Siedzikówny, Tadeusza Kuncewicza i Anatola Radziwonika.

Uroczystość otworzył Apel Pamięci Poległych i Zamordowanych przez Komunistów Żołnierzy Wyklętych. Gośćmi honorowymi byli: Burmistrz Miasta Ozorkowa- p. Jacek Socha, Przewodniczący Rady Miejskiej- p.  Ryszard Kałużny, Sekretarz Miasta Ozorkowa- p. Mariusz Ostrowski oraz panie: Henryka DrwalewskaUrszula Tomczak– przedstawicielki NSZZ „Solidarność”.

Występowi w wykonaniu uczniów klas VIII i VI towarzyszyła przejmująca cisza. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem doboru tekstów poetyckich, pieśni i skromnej, ale jakże wymownej dekoracji.

Cześć i chwała niezłomnym bohaterom! „Zachowali się jak trzeba.” Dla nich pamięć następnych pokoleń i szacunek, które są fundamentem wspólnoty narodowej.  

Loading

Post Author: Dario