BohaterOn

Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Ozorkowie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej Szkole. Włącz Historię!”

Jest to ogólnopolska kampania  o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt został przeprowadzony w klasach 4-8 i cieszył się zainteresowaniem uczniów, którzy najpierw wzięli  udział w zajęciach edukacyjnych, do których  wykorzystane zostały scenariusze lekcji organizatorów „Uparte serce tego miasta” i „Iskra nadziei” oraz własne pomysły na lekcje, które przybliżyły uczniom dni z czasów powstania warszawskiego.

Zwieńczeniem przeprowadzonych lekcji było przygotowanie życzeń w formie laurek lub kartki dla powstańców, powstały także plakaty z symbolami powstania lub ilustracjami nawiązującymi do podjętych przez powstańców działań wojennych.

Na lekcjach informatyki uczniowie opracowali graficzny symbol „Powstańców Warszawskich”- projekt został wykonany w obrazie 3d i wydrukowany na drukarce 3d, a następnie pomalowany  tuszem permanentnym.

Następnie zgodnie z przesłaniem akcji uczniowie pokazali, że pamiętają o Powstańcach i są dumni z ich bohaterskiej  postawy. Nagrane zostały wzruszające życzenia, podziękowania i filmiki, a następnie umieszczone   na portalu „Dumni z Powstańców”, nowym wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.

W naszej szkole chcemy tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii Polski i jej bohaterach. Projekt ten, był  lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków, oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną.

Opiekę nad przebiegiem cyklu zajęć projektu, objęli: p. Aneta Graczyk, p. Anna Marciniak, p. Małgorzata Wierzbińska, p. Katarzyna Wojtkiewicz, p. Grzegorz Kolasa, p. Piotr Jatczak i p. Dariusz Suchan.

Szkoła za udział w akcji otrzymała dyplom i podziękowania.

Życzenia i podziękowania dla Powstańców od uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jana Pawła II można zobaczyć  na stronie  https://dumnizpowstancow.pl/mapa wpisując w wyszukiwarkę nazwę Ozorków.