Zajęcia innowacyjne

Zieloną ścieżką … – podsumowanie zajęć

Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach zajęć kształtujących aktywność i kreatywność i były skierowane do uczniów z klas V. W realizacji tych lekcji wykorzystywane były różne aktywne metody pracy.  Innowacja miała za zadanie wyposażyć dzieci w określone wiadomości, postawy i umiejętności praktyczne. Był to program stylu życia obejmujący wiele aspektów codziennych zachowań, które mają wpływ na stan środowiska: od wytwarzania odpadów, korzystania z energii i wody, sposoby podróżowania, po wybór środków żywności i innych produktów codziennego użytku.

W miesiącu czerwcu zakończyliśmy już cykl zajęć związany z zakupami, zdrowym stylem życia oraz tematyką z zakresu ochrony najbliższego otoczenia.

Podczas zajęć z bloku „Zakupy i żywność ekologiczna” uczniowie dowiedzieli się jakie skutki dla naszego zdrowia i rozwoju ma prawidłowe odżywianie, wskazywali artykuły spożywcze zwierające szkodliwe dodatki, a także rozpoznawali podstawowe ekoznaki umieszczane na opakowaniach różnych produktów. W ramach zajęć odbyły się również warsztaty z Panią dietetyk – Małgorzatą Wasiak pn. Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?

Podczas Pikniku Rodzinnego zorganizowanego dnia 20.05.2023 r. przygotowaliśmy stanowisko – Ekologiczne Koło Fortuny. Uczniowie zadawali zainteresowanym pytania z zakresu ekologii i ochrony środowiska, rozdawali materiały przygotowane na zajęciach: ulotki, broszurki.

Podczas zajęć z bloku „Moje najbliższe otoczenie” uczniowie opisywali krajobrazy Ozorkowa, wskazywali zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich lat oraz ocenili stan środowiska wokół naszej szkoły. Ponadto uczniowie zmierzyli się z pytaniem: „Czy SP2 jest ekologiczna?”. Metodą burzy mózgów uczniowie mieli za zadanie wskazać, co spodobało by się obcemu przybyszowi w naszej szkole, a co nie. Odpowiedzi na to pytanie pozwoliły młodym ekologom wskazać działania zmierzające do przekształcenia naszej szkoły w bardziej przyjazną środowisku.

Jako podsumowanie cyklu zajęć uczniowie wykonali plakaty przedstawiające swoje ekologiczne wizje naszego miasta – Ozorkowa.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom zajęć kreatywnych za wzorową i wytrwałą pracę.
Gratuluję za fantastyczne zmierzenie się z tym wyzwaniem!

Damian Kaźmierczak

Loading

Post Author: Dario