Wycieczka „Szlakiem Piastów”

Dnia 10.10.2023 r. uczniowie z klasy VI d oraz klas VI a i VI b  wraz z p. Damianem Kaźmierczakiem, p. Moniką Pawluś, oraz p. Elżbietą Kędzią wybrali się na wycieczkę „Szlakiem Piastów”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Gnieźnieńskiej. Zobaczyliśmy m.in. Drzwi Gnieźnieńskie ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi życie i męczeńską śmierć św. Wojciecha, konfesję św. Wojciecha z 1681 roku, pod którą znajduje srebrna trumna z relikwiami świętego oraz ogromne organy. Przewodniczka opowiedziała nam o historii katedry, chrzcie Polski oraz panowaniu pierwszych królów.

Kolejnym celem naszej wycieczki był Ostrów Lednicki, który jest wyspą znajdującą się na jeziorze Lednica. Przepłynęliśmy promem na wyspę, gdzie znajdują się wykopaliska archeologiczne budowli związanych z początkami państwa polskiego – ruiny kompleksu pałacowego, zbudowanego za czasów Mieszka I, wraz z kaplicą na planie krzyża greckiego. Było to prawdopodobnie miejsce chrztu Mieszka I.

Na koniec pojechaliśmy do Biskupina – zrekonstruowanej piastowskiej osady liczącej około 2000 lat. Poznaliśmy jej historię i zobaczyliśmy jak żyli jej mieszkańcy. Dzięki wspaniałym inscenizacjom mogliśmy zobaczyć jak wyglądały techniki pracy oraz rzeczy wytwarzane przez dawnych mieszkańców.

W drodze powrotnej udaliśmy się na obiadokolację do restauracji McDonalds. Po posiłku odbył pilot wycieczki zorganizował dla nas turniej wiedzy. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Pełni niezapomnianych wrażeń z „porcją” nowej wiedzy, około godziny 20.00 dotarliśmy do Ozorkowa.

Uczniowie klasy VI d

Loading

Post Author: Dario

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *