Wycieczka do skansenu w Kwiatkówku, grodziska i kolegiaty w Tumie

Dnia 16.06.2023 r. wraz z p. Damianem Kaźmierczakiem, s. Ewą Wyszatycką, klasa V d wybrała się na wycieczkę do skansenu w Kwiatkówku, grodziska i kolegiaty w Tumie.

Pierwszym punktem naszej wycieczki by skansen w Kwiatkówku, w którym obejrzeliśmy wnętrza chat, zabudowań gospodarskich, piec do wypalania gliny, kuźnię oraz wiatrak pochodzący sprzed 200 lat. Następnie przeszliśmy ścieżką spacerową “Pierścień Księżnej Salomei”, zatrzymując się przy poszczególnych punktach informujących  nas o faunie, florze okolic, zabytkach Łęczycy oraz tumskiej kolegiacie. Podziwialiśmy piękne krajobrazy rozciągające się dookoła.

              Dotarliśmy do grodziska, najstarszego elementu średniowiecznej Łęczycy. To pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem centrum administracyjnego w czasach Piastów. Gród został wzniesiony na planie owalu, otoczony był potrójnym pierścieniem wałów obronnych i fos.

            W drodze powrotnej obejrzeliśmy kolegiatę z XII w., prawdziwą perłę architektury romańskiej. Zwiedziliśmy ją, zapoznaliśmy się cechami budownictwa średniowiecznego. Po zwiedzaniu udaliśmy się znów na teren skansenu, gdzie odpoczęliśmy na kocach i zjedliśmy pyszną pizzę.

Uczniowie klasy V d wraz z opiekunami

Loading

Post Author: Dario