Wycieczka klas V b oraz V d na Pojezierze Mazurskie
W dniach 31.05-02.06 br. wraz z p. Damianem Kaźmierczakiem, p. Moniką Pawluś, oraz p. Elżbietą Kędzią wybraliśmy się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną na Pojezierze Mazurskie.
Po dotarciu na miejsce swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku w Nidzicy, pochodzącego z XIV w. Weszliśmy na zamkowy dziedziniec, a przewodnik opowiedział nam historię tej warowni. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie „Wilczego Szańca” w Gierłoży koło Kętrzyna – jednej z głównych kwater Adolfa Hitlera. Był to kompleks bunkrów, schronów oraz drewnianych baraków zamaskowany w lesie. Został wybudowany, aby Hitler mógł z niego dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. Wycofujące się wojska niemieckie dokonały wielu uszkodzeń. Obiekt ten został częściowo zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie. Pani Przewodnik w sposób ciekawy i humorystyczny przedstawiła nam historię tego miejsca. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do ośrodka, usytuowanego na półwyspie jeziora Wągiel. Zjedliśmy obiadokolację, zakwaterowaliśmy się, a następnie spędzaliśmy aktywnie czas na świeżym powietrzu: graliśmy w piłkę nożną, siatkówkę, spacerowaliśmy po terenie ośrodka. Po godz. 22.00 udaliśmy się do swoich pokoi.





Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania, następnie spakowaliśmy się, po czym wyjechaliśmy z ośrodka w stronę Świętej Lipki. Jest to wieś położona na granicy Warmii i Mazur, o której pierwsze wzmianki sięgają około 1300 r. Z miejscem tym wiąże się legenda związana z objawieniem Matki Boskiej. Obecnie w Świętej Lipce znajduje się przepiękne sanktuarium, które rocznie odwiedza ponad milion pielgrzymów. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do świątyni. Wysłuchaliśmy kilkudziesięciominutowego koncertu organowego. Organy świętolipskie powstały w XVIII w., posiadają 3960 piszczałek i 40 głosów oraz 12 ruchomych figur. Po wysłuchaniu przepięknego koncertu zwiedziliśmy świątynię, a następnie udaliśmy się do muzeum kościoła. Kolejnym etapem naszej podróży był położony nieopodal Reszel, będący perłą średniowiecznej architektury. Przespacerowaliśmy się ulicami miasta, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie zamku, wybudowanego w XIV w. Weszliśmy na dziedziniec oraz zamkową wieżę, z której mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta. Po zwiedzaniu Reszla wróciliśmy na obiad do ośrodka. Po posiłku i krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Mazurolandii – parku atrakcji, w którym łączy się zabawę z poznawaniem zabytków, kultury i historii Warmii i Mazur. Znajdują się tutaj miniatury najpiękniejszych budowli tego regionu oraz wiele miejsc zabaw: kolejka elektryczna, basen z piłeczkami, eurobungee, dmuchane zjeżdżalnie i inne. W związku z tym popołudnie spędziliśmy bardzo aktywnie. Na koniec wizyty opiekunowie odśpiewali nam „Sto lat”, złożyli życzenia z okazji Dnia Dziecka oraz przygotowali słodką niespodziankę – lody. Nie był to jednak koniec atrakcji. Po powrocie do ośrodka zjedliśmy kolację, a następnie spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku i muzyce. Zmęczeni, pełni wrażeń, udaliśmy się do swoich łóżek.











Ostatniego dnia spakowaliśmy się i po śniadaniu wyjechaliśmy z ośrodka do Mikołajek – jednego z najbardziej znanych mazurskich kurortów. Spacerując nadbrzeżną promenadą, przy której znajduje się przystań Żeglugi Mazurskiej, wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego, napawaliśmy się niesamowitym klimatem tego miejsca. W drodze powrotnej do autokaru zatrzymaliśmy się przy fontannie z wizerunkiem Króla Sielaw. Kolejnym etapem naszej podróży był Olsztyn – stolica województwa warmińsko-mazurskiego, położona nad rzeką Łyną, założona w XIV w. Przeszliśmy się ulicami starego miasta, weszliśmy na dziedziniec zamku oraz zatrzymaliśmy się przy pomniku Mikołaja Kopernika, którego historia jest związana z tym miastem oraz zatrzymaliśmy się przy Górnej Bramie – jednej z ocalałych bram prowadzących do miasta. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Grunwald – wieś, w której wojska polsko-litewski w 1410 r. odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi. W Stębarku, w budynku muzeum obejrzeliśmy fragment filmu A. Forda pt.: Krzyżacy, a później udaliśmy się na zwiedzanie tego obiektu. Zapoznaliśmy się z problematyką stosunków międzynarodowych, które doprowadziły do wybuchu wojny, następnie uzyskaliśmy informacje o przebiegu konfliktu i bitwy pod Grunwaldem. Obejrzeliśmy wystawę poświęconą tradycji grunwaldzkiej na przestrzeni dziejów. Całość prezentowana była poprzez filmy, aplikacje i interaktywne mapy, a także eksponaty – średniowieczne artefakty pozyskane w trakcie wykopalisk oraz współcześnie wykonane kopie strojów, uzbrojenia i wyposażenia średniowiecznego rycerstwa. Obszar pola bitwy pod Grunwaldem w XV wieku był częściowo zalesiony, dziś pokrywa go głównie łąka. Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się na pola grunwaldzkie, gdzie zatrzymaliśmy się przy Pomniku Bitwy Grunwaldzkiej, obelisku oraz 11 masztach symbolizujących sztandary polskich i litewskich chorągwi. Po opuszczeniu terenu muzeum udaliśmy się na obiad do restauracji McDonalds.










Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. Pełni niezapomnianych wrażeń, pięknych krajobrazów, z „porcją” nowej wiedzy, około godziny 20.00 dotarliśmy do Ozorkowa.
Uczniowie z klas: V b i V d