„SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU”

W dniach 15, 17, 22, 24, 29 października 2019 r. dietetyk p. Małgorzata Wasiak przeprowadziła cykl zajęć dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Omówiła i przedstawiła w czasie tych spotkań wiele ważnych zagadnień dotyczących naszego życia.

Robienie zakupów i przygotowywanie z nich pysznych posiłków jest bardzo ważnym elementem naszego codziennego życia. Często tak ważnym, że kupujemy i przygotowujemy zdecydowanie za dużo. Niestety nie każdy z nas wie, że każdy produkt spożywczy, który wyrzucamy do kosza to zmarnowane hektolitry wody i utracona energia.
Na całym świecie marnuje się rocznie 1,3 mld ton żywności rocznie – gdyby całą tą żywność przywieźć do Polski to wystarczyłoby jej na wykarmienie mieszkańców naszego kraju przez 66 lat. W Polsce wyrzucamy do kosza niemal 9 ton jedzenia co poza kosztami ekologicznymi dla naszej planety stanowi też ważny aspekt ekonomiczny – statystycznie polska rodzina co roku wydaje na produkty spożywcze, których nie wykorzysta niemal 2500 zł.
Ale zbyt duże zakupy to nie tylko problem z wyrzucaniem do śmieci jedzenia, ale również produkcja ogromnej ilości niepotrzebnego plastiku. To góry jednorazowych torebek, pudełeczek po serkach czy jogurcikach, butelek po wodzie i innych napojach, opakowań po batonikach, które lądują na wysypiskach, w naszych lasach, rzekach, morzach i ocenach i realnie zmieniają obraz naszej planety.

Podczas spotkań w naszej szkole dietetyk Małgorzata Wasiak z poradni STREFALIGHT przybliżyła nam ten temat pokazując, że każde niezjedzone drugie śniadanie ma realny wpływ na to jak za kilkadziesiąt lat będzie wyglądał świat, w którym chcielibyśmy spełniać swoje marzenia. Podczas dziewięciu spotkań zorganizowanych w naszej szkole uczniowie uświadomili sobie, że również ich codzienne wybory są ważne w kształtowaniu przyszłości. Rozsądne zakupy, zabieranie ze sobą własnych toreb do sklepów, ograniczenie kupowania butelkowanej wody, rezygnacja z plastikowych talerzyków czy kubeczków podczas rodzinnych czy szkolnych spotkań to nasz mały wkład w dbanie o wspólne dobro jakim jest Ziemia. Ale pamiętajmy, że każda nawet najdłuższa podróż musi zacząć się od pierwszego kroku.

Jeszcze raz bardzo gorąco dziękujemy p. Małgorzacie Wasiak za poświęcony czas, zaangażowanie i tak ciekawie przedstawienie problemu, który dotyczy wszystkich ludzi na Ziemi.

Z wyrazami szacunku Uczniowie, Grono Pedagogiczne i Dyrekcja

Loading

Post Author: Dario