Szkoła … Kwitnącej Wiśni

“Tajemnicą jesteś
z księgi czarów zbiegłą.
Mgłą zaklętą,
którą nieliczni tylko rozpoznają.
Kobieto, puchu marny,
a nie do zdobycia.
Kobieto- ile w tym słowie-
piękna, miłości i życia.”

Tegoroczne Święto Kobiet obchodzono w naszej szkole w spektakularny sposób. Zaproszeni z tej okazji goście mogli podziwiać program artystyczny, który nabrał  międzynarodowego charakteru.

Uroczystość pod hasłem „Dzień Kobiet w kulturze polskiej i japońskiej” zorganizowali pod kierownictwem Pani Dyrektor Małgorzaty Syncerek pracownicy naszej placówki i Oddziałowa Sekcja Emerytów i Rencistów na czele z Panią Teresą Rogalską i Panem Markiem Zytkiem oraz Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”- Pan Dariusz Szpakowski.

Patronat nad całością przedsięwzięcia objął Burmistrz Miasta Ozorkowa Pan Jacek Socha.

Gośćmi honorowymi byli: Masakatsu Yoshida z niewielkiej miejscowości spod Tokio, Fukumi Hirano z Chiba, Arisa Higuchi z Osaka- na co dzień pracujący ze studentami Uniwersytetu Łódzkiego. Chętnie podzielili się z publicznością informacjami dotyczącymi Kraju Kwitnącej Wiśni, życia jego mieszkańców, ich zwyczajów i kultury.

Uroczystość uświetnili:

Burmistrz Miasta Ozorkowa – p. Jacek Socha

Sekretarz Miasta Ozorkowa – p. Mariusz Ostrowski

Skarbnik Miasta Ozorkowa – p. Mirosława Piotrowska

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – p. Grzegorz Tomczak

Poseł – p. Marek Matuszewski oraz dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół oraz placówek oświatowych, prezesi stowarzyszeń i przedsiębiorstw, emerytowani pracownicy placówek z terenu Ozorkowa, rodzice, pracownicy, uczniowie SP nr 2. 

W trakcie spektaklu słowno- muzycznego wystąpili lokalni Artyści oraz goście z Japonii i Ukrainy. Obejrzeliśmy występy:

* Dominika Muchy, który zagrał na saksofonie utwór „Pequena” przy akompaniamencie pianisty Jana Przepałkowskiego,

* ukraińskiego chóru „NAMYSTO” pod dyrygenturą Tetiany Lopugi,

* zespołu muzycznego „FLIES” w składzie: Tomasz Mucha – keybord, Weronika Mucha – skrzypce, Dominik Mucha – saksofon. Wykonali Oni m. in. utwory: „W kinie w Lublinie”, „Co mi Panie dasz?”, „Chodź, przytul, przebacz”, „Bella Ciao”,

* Małgorzaty Wasiak, która  zaśpiewała: „Kocha się raz”- piosenkę z repertuaru Ireny Jarockiej i „To były piękne dni”- utwór z repertuaru Haliny Kunickiej przy akompaniamencie emerytowanego nauczyciela muzyki Pana Marka Zytka,

* Bogdany Gajderowicz– emerytowanej wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ozorkowie, której na pianinie towarzyszył również Pan Marek Zytek. Wspólnie wykonali utwór z repertuaru Alicji Majewskiej „Być kobietą”,

*  Małgorzaty Jędrzejczak – Prorok śpiewającej „Jeszcze się tam żagiel bieli” z repertuaru Alicji Majewskiej oraz “Speechless” – piosenkę z filmu “Alladyn”,do której układ taneczny wykonała uczennica SP nr 2 (kl. 5 d) – Marianna Prorok przygotowana przez Panią Darię Urbańską ze Szkoły Gimnastyki Artystycznej „PASJA”.

            Wszystkim występom towarzyszyła przyjemna atmosfera. Udekorowane japońskimi akcentami kawiarniane stoliki dodały nastrojowego klimatu. Nie tylko jednak dusza była syta, bowiem pyszny poczęstunek dopełnił całości.

W naszej placówce zorganizowano również liczne wystawy, które zapełniły się eksponatami z prywatnej kolekcji Pana Dariusza Szpakowskiego. Dzięki Jego uprzejmości uczniowie mogli podziwiać zgromadzone zbiory prezentujące różne aspekty życia w Japonii. Uczestniczyli też w warsztatach poświęconych kulturze tego niezwykle ciekawego kraju.

W tym czasie także budynek szkoły nabrał odświętnego wystroju. Dzięki inicjatywie pracowników naszej placówki szkolne korytarze zakwitły wiśniowymi drzewkami oraz wypełniły się japońskimi  lampionami. Dzieci brały udział w Rodzinnym Konkursie na Najpiękniejszy Wachlarz, a na lekcjach plastyki uczyły się tradycyjnej japońskiej sztuki składania papieru – origami.

To był ciekawy czas, niezapomniane przeżycia, po których z pewnością pozostaną wspaniałe wspomnienia. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy:

„ありがとう”!

Loading

Post Author: Dario