Święto Języka

„ A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Mikołaj Rej

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów jednego z uniwersytetów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO , niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Z tej okazji w naszej szkole tradycyjnie już można było uczestniczyć w różnorodnych działaniach przygotowanych przez panie polonistki.

W ramach święta panie: Dorota Kwiatkowska i Mariola Wodzińska zorganizowały

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O pióro Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie”.

Oto zwycięzcy!

Kategoria wiekowa: kl. V-VI

I m. Jakub Krajewski – kl. VIa , SP 4

II m. Nikola Urysiak- kl. VI d, SP 2

III m. Aniela Wrześkiewicz- kl. V b, SP 2

Kategoria wiekowa: kl. VII- VIII

I m. Łucja  Mróz- kl. VII a, SP 2

II m. Maciej Kołsutowicz- kl. VIII c, SP 4

III m. Julia Pawlak- kl. VIII d, SP 5

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

W tym dniu uczniowie szkoły mogli również zapoznać się informacjami na temat polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zostały one zaprezentowane w formie wystawy ściennej przygotowanej przez p. Katarzynę Wojtkiewicz.

Pani Małgorzata Wierzbińska ze swoimi uczniami zaprosiła wszystkich do udziału w konkursie pt. „Spróbuj to poprawnie wypowiedzieć”. Łamańce językowe nie były łatwe, ale na odważnych czekała słodka niespodzianka.

Młodzież przygotowała także pod kierunkiem nauczycielki szkolne wystawy pt. „Przysłowia mądrością narodu”.

Dzień Języka Ojczystego promowała klasa VIa, która wykonała  piękne plakaty.

Pamiętajmy, że warto podejmować trud bezbłędnego nauczenia się języka ojczystego!
Jest naszym skarbem, ważnym elementem tożsamości narodowej.

Katarzyna Wojtkiewicz