“SPRZĄTANIE ŚWIATA”

Coroczna akcja “Sprzątanie świata” przebiegała w tym roku pod hasłem “Wszystkie śmieci nasze są”. Od kilkunastu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w tej akcji.

Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Do Polski ideę sprzątania świata przeniosła pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, która na stałe mieszka w Australii. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia.

Data Sprzątania Świata została wyznaczona na koniec września, z uwagi na ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.

Jak sama nazwa mówi „Sprzątania Świata” [z ang. Clean Up the World]  globalna, ekologiczna międzynarodowa akcja, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej dlatego też każdy z nas zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie, o co chodzi, ale sam zapewne brał udział jako uczeń, absolwent czy rodzic, w którejś z minionych edycji. Na pytanie dlaczego pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Możemy udzielić prostej odpowiedzi – bo nadal śmiecimy. Porzucone śmieci znajdujemy w miejscach z natury pięknych tj. lasach łąkach, plażach itp., gdzie zwykle szukamy wytchnienia od codziennej pracy. Dlatego tym bardziej niezbędna jest edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat.

W tym roku w “Sprzątaniu świata” uczestniczyły klasy: VIIIc, VIa, VIb, VIc, IVd, IIIa, IIIc, IIId, IIc. Dzieci wraz z wychowawcami wyruszyły w teren otaczający szkołę oraz w stronę Alei Unii. Wszyscy byli  zaopatrzeni w worki do segregacji śmieci i jednorazowe rękawiczki.

Dziękujemy w/w klasom wraz z wychowawcami za aktywność w sprzątaniu środowiska. Cieszymy się, że czyste otoczenie jest dla nas ważne.

Przygotowała: Anna Żelaskowska

Loading

Post Author: Dario