RAJD “Szlakiem Wrześniowych Bohaterów”

Dnia 24 września jedenastoosobowa grupa uczniów z klasy Vd pod opieką p. Damiana Kaźmierczaka oraz p. Małgorzaty Wasiak wzięła udział w XVIII Rajdzie „Szlakiem Wrześniowych Bohaterów” organizowanym przez Komedę Hufca w Ozorkowie.

Trasa rajdu rozpoczęła się przed budynkiem naszej szkoły o godz. 9.30. Odebraliśmy od harcerzy plan z zaznaczoną trasą, przypinki oraz zadania rajdowe do wykonania. Jednym z nich było znalezienie oraz zebranie na trasie rajdu fragmentów roślin takich jak: babka lancetowata, babka zwyczajna, krwawnik pospolity, tasznik pospolity, skrzyp polny oraz sosna. Następnie ruszyliśmy ulicami: Lotniczą, Nowe Miasto, Starzyńskiego, aż do Kościoła pw. św. Józefa, gdzie zatrzymaliśmy się i obejrzeliśmy tablice pamiątkowe upamiętniające poległych w czasie kampanii wrześniowej. Podczas krótkiego postoju rozwiązaliśmy samodzielnie krzyżówkę dotyczą kampanii wrześniowej. Dalej ulicami: Wyszyńskiego, Południową szliśmy w kierunku zalewu miejskiego, gdzie wykonaliśmy zadanie specjalne – „Pomnik ku czci poległych bohaterów”, stworzony z nas samych. Po wykonaniu tego niełatwego zadania ulicami: Krótką, Grzybową i Podleśną udaliśmy na Nowy Cmentarz, gdzie odwiedziliśmy miejsca pamięci (tablice pamiątkowe, krzyże) oraz groby Bohaterów Września 1939 r. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicz, oddając w ten sposób hołd poległym w obronie naszej Ojczyzny. Po wyjściu z cmentarza czekały na nas kolejne wyzwania – wydostanie się z plątaniny oraz skoki przez linę. Z tymi zadaniami poradziliśmy sobie jednak – świetnie! Ulicami: Maszkowską, Partyzantów, doszliśmy do kolejnego punktu zadaniowego. Tym razem musieliśmy rozpoznać ozorkowskie budowle na zdjęciach oraz wskazać ulice przy jakich się znajdują. Ponadto czekał na nas do rozwikłania tajemniczy szyfr, z którym bez problemu sobie poradziliśmy. Ulicą Średnią dotarliśmy około godz. 13.00 na boisko przy Szkole Podstawowej nr 4, gdzie czekał na nas słodki poczęstunek. O godz. 13.00 odbył się uroczysty apel hufca, podczas którego zostały wręczone dyplomy oraz nagrody. Nasza grupa najlepiej poradziła sobie z zadaniem dotyczącym rozpoznawania roślin, udało nam się znaleźć je wszystkie, dlatego otrzymaliśmy wspaniałą nagrodę dla całej klasy – grę edukacyjną „ZnajZnak” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Po zakończeniu zadowoleni wszyscy udaliśmy się do swoich domów.

Opracował: Damian Kaźmierczak

Loading

Post Author: Dario