Dnia 25.04.2024 r. wraz z p. Damianem Kaźmierczakiem oraz p. Elżbietą Kędzią wybraliśmy się na zajęcia terenowe do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Park ten położony jest na północny wschód od Łodzi, pomiędzy Łodzią, Brzezinami i Strykowem. Swoim obszarem obejmuje on również rezerwat przyrody – Las Łagiewnicki.
Warsztaty rozpoczęliśmy obserwacji organizmów żyjących w stawie. Kijanki, larwy chrząszcza, czy ochotki, to tylko niektóre przykłady jego mieszkańców.
Następnie udaliśmy się na spacer nad stawy w Arturówku – zbiorniki powstałe na rzece Bzurze. Tam zapoznaliśmy się z pojęciem „ekohydrogia”, której istotą jest wykorzystanie wiedzy o możliwościach kształtowania procesów biologicznych dla poprawy jakości wody – przez regulowanie hydrologii rzek i jezior, i wykorzystanie struktury szaty roślinnej, która wpływa na procesy retencji wody, blokowanie pestycydów, metali ciężkich i pierwiastków biogennych, jak fosfor czy azot. Nad stawami udało nam się dostrzec różne gatunki kaczek oraz ptaków wodnych m.in. łysek.
Kolejną częścią naszych zajęć była obserwacja procesów rzeźbotwórczych w górnym biegu rzeki Bzury. Miejsce obserwacji znajdowało się zaledwie około 2 km od źródeł rzeki!
Wracając do autokaru rozpoznawaliśmy drzewa, krzewy, rośliny zielne rosnące w parku oraz dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat żyjących tu zwierząt. Zatrzymaliśmy się także przy najstarszych zabytkach zachowanych na terenie Łodzi – drewnianych kapliczkach: św. Antoniego oraz św. Rocha i św. Sebastiana z końca XVII wieku. Ostatnim punktem naszych zajęć była wizyta w barokowym kościele franciszkańskim św. Antoniego Padewskiego.



















Zwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w kręgielni Grakula w Manufakturze. Pełni niezapomnianych wrażeń, z „porcją” nowej wiedzy, około godziny 18.00 wróciliśmy do Ozorkowa.
Uczniowie z kl. VI d