Dzień Ziemi

Zainwestuj w naszą planetę – to hasło przewodnie tegorocznych
obchodów Dnia Ziemi.

Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska. Z tej okazji co roku w Polsce są organizowane wykłady i konferencje dotyczące ochrony środowiska. W szkołach z okazji święta naszej planety organizowane są akcje sprzątania lasów, parków i plaż. W wielu miejscach organizowane jest wspólne sadzenie drzew.

W tygodniu poprzedzającym Dzień Ziemi w naszej szkole odbyło się wiele działań związanych z propagowaniem haseł dotyczących ochrony naszej planety. Wielu nauczycieli włączyło się w organizację tych działań: p. M. Bielawska, p. P. Szaciłowska, p. T. Wojtkiewicz, p. D. Kaźmierczak, p. M. Pawluś, p. A. Żelaskowska.

Działania te dotyczyły:

– lekcje geografii i przyrody

– inscenizacja

– słuchowisko

– konkursy plastyczne

– sprzątanie okolicy szkoły

“Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią”

Każdego dnia mamy możliwość bratać się z naturą. Dbać o nią poczuć z nią jedność. każdego dnia możemy przyczynić się do poprawy kondycji naszej kochanej planety. 21 kwietnia odbył się apel o tematyce ekologicznej. Występ przygotowały klasy 1 b i 1 c pod kierunkiem nauczycieli: Patrycji Szaciłowskiej i Moniki Bielawskiej.


Obchody Święta Ziemi zbiegły się z wiosenną, piątą już edycją “#Sprzątamy dla Polski”, w której to akcji również wzięliśmy udział

Mamy nadzieję, że takie akcje pozwolą aby Ziemia była domem także dla przyszłych pokoleń.

Nasza Ziemia jest niestety zanieczyszczona plastikowymi odpadami. Tony plastiku (tworzyw sztucznych) trafiają na wysypiska, zanieczyszczają oceany, zaśmiecają kontynenty lub zostają lekkomyślnie spalone. Dzieje się tak, dlatego że plastiki rozkładają się długo, a ich recykling wymaga segregacji odpadów. Reklamówka plastikowa może rozkładać się około 400 lat, zaś butelka nawet 1000 lat. Według UNEP każdego roku 8 milionów ton odpadów tworzyw sztucznych trafia do morza. Połowa odpadów na plażach to plastik jednorazowego użytku.Tworzywa sztuczne często zawierają toksyczne dodatki, takie jak ftalany lub metale ciężkie, które przedostają się do środowiska i łańcuchów pokarmowych. Toksyczność jest również jednym z powodów, dla których trudny jest recykling plastiku.


W ramach lekcji chemii uczniowie z klas ósmych przygotowali piękne plakaty na temat tworzyw sztucznych.


Na lekcji techniki uczniowie z klas piątych wykorzystali niepotrzebne, zużyte plastikowe nakrętki, opakowania po żelach do mycia, szamponach i inne plastikowe elementy do zrobienia ,,ekologicznych stworków”.


Podczas zajęć kreatywnych z chemii ósmoklasiści przygotowali gazetkę poświęconą Dniu Ziemi.

Treści z zakresu ochrony środowiska w ramach Dnia Ziemi zostały poruszone również podczas lekcji geografii w klasie V d przez p. Damiana Kaźmierczaka. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wywodzi się to święto i jakie są jego cele. W czasie zajęć uczniowie wypełnili krótką ankietę „Tu chciałbym spędzić wakacje”, dzięki której przekonali się gdzie najchętniej lubią wypoczywać. Niestety nie każda miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów. Uczniowie, pracując w grupach, próbowali ustalić dlaczego tak się dzieje. Musieli prawidłowo przejść przez labirynt, w którym ukryły się cechy ekologicznej miejscowości. Na zakończenie zajęć wykonali miniplakaty będące odpowiedzią na pytanie: Co możesz zrobić, aby chronić środowisko w swojej miejscowości? Uczniowie wykazali się dużą aktywnością, a zadania wykonane na zajęciach sprawiły im wiele frajdy.


Na szkolnych korytarzach powstało wiele gazetek ściennych związanych z dniem 22 kwietnia.

Zachęcamy również do obejrzenia prezentacji dotyczącej omawianego tematu:

Loading

Post Author: Dario