Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Również nasza szkoła w tym roku włączyła się w obchody tego dnia ogłaszając kwiecień miesiącem na niebiesko.

Ale czym tak naprawdę jest AUTYZM?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój kolega z ławki podczas lekcji podskakuje na krześle, gdy Pani go o coś pyta on nie patrzy na nauczycielkę, a na dźwięk szkolnego dzwonka głośno krzyczy i zakrywa uszy?

A może w sytuacji stresującej Twoja koleżanka szczypie Ciebie lub siebie po dłoni, buja się nerwowo i nie słucha tego co mówią inni?

A może w sytuacji stresującej Twoja koleżanka szczypie Ciebie lub siebie po dłoni, buja się nerwowo i nie słucha tego co mówią inni? A może przypominasz sobie przerwę, kiedy to wszystkie dzieci wesoło bawią się ze sobą, a jedno z dzieci samotnie stoi przed oknem obserwując co dzieje się na ulicy, a innym razem biega i zaczepia natarczywie wszystkie dzieci?

Zapewne uważałeś, że taka osoba jest zwyczajnie dziwna czy niekoleżeńska … a czy wiesz, że być może to właśnie ona ma autyzm? Zachowania takiej osoby nie są spowodowane złośliwością, trudnym charakterem, czy chęcią zrobienia komuś krzywdy, a zaburzeniem, które towarzyszyć jej będzie przez całe życie. Wiedz, że osoba autystyczna może być prawdziwym przyjacielem – nigdy Cię nie okłamie, będzie z Tobą zawsze szczera i wiernie dochowa Twoich sekretów.

Następnym razem, gdy na swojej drodze spotkasz taką osobę, zamiast odwracać się od niej, uciekać czy ignorować … może po prostu postarasz się ją zrozumieć?!

W kwietniu nasze korytarze miały wypełnić się kolorem niebieskim, niestety z powodu pandemii koronawirusa większość działań została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Podczas zajęć on-line uczniowie bliżej poznawali tematykę związaną z autyzmem, oglądali filmy edukacyjne i tworzyli prace plastyczne.

Uczniowie klas I – III stworzyli piękne prace na znak solidarności z osobami autystycznymi.                                   

Dzieci przebywające w tym okresie w świetlicy szkolnej pod opieką nauczycielek  również włączyły się w obchody Światowego Dnia Autyzmu. Przyświecało im hasło „Różni ale równi”. Dzieci stworzyły wielkie niebieskie serce z klocków, wycinały puzzle oraz brały udział w zabawach sensorycznych pt. „Zaburzone zmysły”, dzięki którym miały okazję doświadczyć, jak odbierają świat osoby z autyzmem. W świetlicy szkolnej został zaaranżowany „kącik wyciszenia”, w którym uczniowie mogli w ciszy odpocząć i przemyśleć wiele uczniowskich spraw.

Dnia 12 kwietnia grono pedagogiczne naszej szkoły odbyło szkolenie z zakresu trudnych zachowań osób ze spektrum autyzmu. Szkolenie odbyło się dzięki uprzejmości i współpracy z łódzką fundacją z ASPI-racjami, pod przewodnictwem p. Magdaleny Charbickiej, za co serdecznie DZIĘKUJEMY!

Loading

Post Author: Dario