Dbaj o swoje, czyli … Dzień Ziemi

Nasza planeta widziana z kosmosu wygląda jak otulona błękitem piłka. Ten błękit – to oceany i morza, które zajmują większą część jej powierzchni. Stąd nazwa „błękitna planeta”. Jest to trzecia planeta Układu Słonecznego, najbardziej różnorodna, a zarazem najwspanialsza i jedyna, na której istnieje życie. Naukowcy oszacowali wiek Ziemi na około 4,6 mld lat.

Światowy Dzień Ziemi to ekologiczne „święto” świata obchodzone corocznie wiosną – 22 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Ziemi organizowany jest w naszym kraju od 1990 roku. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska oraz promowanie postaw ekologicznych. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

W klasie I c odbyły się zajęcia poświęcone ochronie naszej cudownej planety. Uczniowie zapoznali się z krótką prezentacją poświęconą naszej planecie. Zrozumieli, że dbając o środowisko, dbają również o swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dzieci zdały sobie sprawę, że nie muszą biernie przyglądać się degradacji środowiska, mogą bowiem już teraz podjąć szereg działań w swoim codziennym życiu i otoczeniu zaczynając od segregacji śmieci, oszczędzania wody i energii. Uczniowie poczuli się odpowiedzialni za dalsze losy naszej planety.  Szukali pomysłów na bardziej ekologiczne życie, a także wykonali praktyczne ćwiczenia polegające na odpowiedniej segregacji odpadów. Na zakończenie zajęć dzieci przygotowały piękne prace plastyczne, które stały się ozdobą naszej klasowej gazetki.

W klasach IV na kolejnych lekcjach przyrody odbędzie się cykl zajęć poświęcony historii naszej planety oraz zagadnieniom z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Uczniowie poznają źródła zanieczyszczeń naszej planety oraz skutki, jakie one wywołują. Wspólnie wypracujemy rozwiązania, które pozwolą chronić nasze środowisko, a w rezultacie nas i naszą „błękitną piłeczkę”. Obok pracowni przyrodniczej nr 113 uczniowie klasy IV d wraz z wychowawcą wykonali także gazetkę dotyczącą tego ważnego ekologicznego święta.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się także konkurs plastyczny skierowany do dzieci z klas 1-5. pt.: „Moje najpiękniejsze miejsce na Ziemi”. Zadaniem uczniów było przedstawienie w formie dioramy swojego najwspanialszego lub wymarzonego zakątka na naszej planecie. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością, kreatywnością, niezwykłą dbałością o szczegóły. Wykonane prace można obejrzeć na ekspozycji na szkolnym korytarzu. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się niebawem. O wynikach poinformujemy wkrótce!

Pamiętajmy! Pomagając swojej planecie, pomagasz przede wszystkim sobie i innym!

Zachęcamy również do obejrzenia prezentacji dotyczącej omawianego tematu:

PREZENTACJA

Przygotowali: Joanna Gąsińska, Damian Kaźmierczak

Loading

Post Author: Dario