Rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński – jeden z najwybitniejszych polskich twórców, powstaniec warszawski. W uznaniu zasług poety dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Z tej okazji uczniowie zajęć innowacyjnych „Kultura to nie bzdura” przygotowali najważniejsze informacje o klasowym koledze „Zośki”, „Alka” i „Rudego” z „Kamieni na szaniec”.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Jego rodzicami byli Stanisław Baczyński oraz Stefania z domu Zieleńczyk. Urodził się i mieszkał początkowo w kamienicy przy ul. Bagatela 10.

Od 1931 uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego, a następnie w tej samej szkole w 1937 rozpoczął naukę w nowo utworzonym dwuletnim liceum ogólnokształcącym, w klasie o profilu humanistycznym. W maju 1939 otrzymał świadectwo dojrzałości.

Był polskim poetą oraz jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. ,,Pokolenia Kolumbów’’.

Fragmenty jego wierszy:

,,A otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest,
Na imię mi było Krzysztof,
i jeszcze ciało – to tak niewiele.’’
,, Rodzicom”

,,Których nam nikt nie wynagrodzi
i których nic nam nie zastąpi,
lata wy straszne, lata wąskie
jak dłonie śmierci w dniu narodzin.’’
,,Których nam nikt nie wynagrodzi…’’

,,Nie kocham Cię wcale
tylko moja dusza jakaś taka smutna
kiedy przechodzisz
obojętnie.’’

,,Trzeba uważać:
czas się zbyt szybko w przeszłość zamienia”
,,Elegia codzienna”

Dziedzictwo 23-letniego pisarza:

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.

W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 4 tomiki poezji: „ Zamknięty echem” (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942), „Arkusz poetycki Nr 1” (1944) i składkę „Śpiew z pożogi”(1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej.

Żona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego- Barbara Drapczyńska.

,,Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało wielkie sprawy głupią miłością”

,,Z głową na karabinie”

Zmarł  4 sierpnia 1944 roku w Warszawie podczas powstania warszawskiego. 1 września zginęła jego żona.

Grób Baczyńskich na warszawskich Powązkach.

Krzysztof Kamil Baczyński został odznaczony:

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – pośmiertnie (2018, postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury),

Medalem za Warszawę  1939-1945 (1947),

– Krzyżem Armii Krajowej.

Doczekał się licznych upamiętnień. Został patronem szkół, bibliotek, drużyn harcerskich i innych instytucji.

24 lipca 2009 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę o nominale 10 zł upamiętniającą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wykonaną w srebrze z pierścieniem platerowanym złotem.

Również Miejska Biblioteka Publiczna w Ozorkowie nosi imię K.K. Baczyńskiego.

Po teksty poety sięgają kolejne pokolenia młodzieży. Jego wiersze znajdują się w szkolnych podręcznikach oraz są inspiracją do tworzenia utworów muzycznych.

Poezja K.K. Baczyńskiego w wykonaniu G.Turnaua.

Smutne Piosenki – “Deszcze” (K.K. Baczyński) utwór do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. “Deszcze” Iza Polit – wokal Michał Ruksza – piano Paulina Frąckowiak – bas Jakub Szwarc – perkusja muzyka – Paulina Frąckowiak mix, mastering, gitara – Patryk Pawłowski

“Baczyński – Pieśń o szczęściu”; Czesław Śpiewa i Mela Koteluk; muz. Czesław Mozil ; fragment poematu “Szczęśliwe drogi” K. K. Baczyńskiego

W 2013 roku powstał również film „Baczyński”.

Informacje zebrali dla Was uczniowie z klasy VII d:

Maria Chylińska, Marian Kromkowski, Piotr Kurpiński oraz nauczycielka języka polskiego – Katarzyna Wojtkiewicz.