18 MAJA 2020 – DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

“W Janie  Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy” – napisał papież Benedykt XVI w specjalnym liście z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, która przypada 18 maja 2020 r.

Mamy duży zaszczyt i wielkie szczęście, że od 14 października 2005 r. nasza szkoła nosi imię św. Jana Pawła II.

W codziennej pracy przyświecają nam zawsze myśli Jana Pawła II:

Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali
Budujcie dom na skale
Jeden drugiego brzemiona (ciężary) noście
Nie zatwardzajcie serc waszych
Dobrego depozytu (daru) strzeżcie
Bądźcie światłem, które świeci w mrokach
Budujcie Polskę wierną swym korzeniom

Jak co roku, organizowany jest w naszej szkole Projekt Edukacyjny poświęcony Patronowi Szkoły.  Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem:

„JAN PAWEŁ II – TOTUS TUUS”

Napływają prace konkursowe – plastyczne, literackie oraz multimedialne.

A oto najciekawsze z nich:

Konkurs literacki: List

Drogi Ojcze Święty!

Piszę do Ciebie list w setną rocznicę Twoich urodzin. Mam taką potrzebę, ponieważ od kiedy pamiętam jesteś moim autorytetem i przyjacielem.
Codziennie, kiedy się budzę, patrzysz na mnie uśmiechnięty z Pamiątki mojej Pierwszej Komunii Świętej. Jestem pewien, że mówisz wtedy do mnie : „nie lękaj się, wszystko będzie dobrze!” Dodajesz mi sił, kiedy budzę się w nocy ze złego snu, kiedy trudno jest mi rano wstać lub gdy mam przed sobą trudny dzień.
          Drogi Janie Pawle II , mam Ci tyle do powiedzenia o moim życiu: radościach i kłopotach oraz o  naszych podobnych zainteresowaniach.
          Wiem, jak bardzo kochałeś Pana Boga i Jego Matkę – w końcu zostałeś Papieżem. Ja też Ich kocham. Staram  się co wieczór, zmawiać dziesiątkę Różańca Świętego, do czego zachęcił mnie mój Tata opowiadając mi  dużo o tej  modlitwie. Wiem, jak ważna ona była dla Ciebie.  Tajemnica Światła to jedna z jego części, którą Ty włączyłeś do Różańca. Jest dla mnie trudna i trochę niezrozumiała. Modlę się nią wyobrażając sobie wielką słoneczna łąkę, po której idę trzymając za rękę Pana Jezusa. Jest mi wtedy dobrze, czuje się szczęśliwy.
         Ojcze Święty! Wiem, też, że bardzo kochałeś góry.  To tak samo jak ja.
Byłem na wielu szczytach, które Ty też zdobyłeś. To  między innymi Jałowiec i Hala Krupowa na Szlaku Papieskim . Pamiętam piękny, cudowny widok z tych gór. Gdy się na nie wspinałem, myślałem o tym,  jak Pan Bóg może być tak wielki i potężny, a jednocześnie bliski i jak bardzo kocha ludzi dając im taki piękny świat. Bardzo lubię nasze  rodzinne górskie wycieczki. Uczą mnie wytrwałości i cierpliwości. Mama mówi, że wspinając się na góry pokonujemy nasze słabości i oddajemy swój trud Panu Jezusowi. Widok ze szczytu zawsze jest dla mnie wielką nagrodą. Zmęczenie i radość pokazują mi, ze warto dążyć do celu.
          Ojcze Święty! Czytałem o tobie dużo i zdziwiłem się, ile codziennych rzeczy  nas łączy. Lubiłeś kremówki, szarlotkę i owoce – to tak samo jak ja.  Herbata earl grey – to dosłownie ten sam napój,  który ja uwielbiam.  Jadłeś chętnie sałatki,  a  ja też staram się wieczorem nie jeść mięsa. Karp to też Twoja i moja ulubiona ryba. Kiedy czytałem o Tobie,  byłem zaskoczony, jak wiele mamy wspólnego. Nawet nasze mamy maja to samo imię –  Emilia.
           Janie Pawle II, mam nadzieje, że opiekujesz się mną i moją rodziną będąc w niebie. Patrzysz na nas z góry i szerze się do nas uśmiechasz. Zawszę przed zaśnięciem patrzę na mój obrazek, na który Cię widzę.  Uśmiechaj się do mnie zawsze. Proszę Cię o opiekę i modlitwę z nieba.

Z Bogiem,
Twój Konrad

Konkurs literacki: Wiersz

“Do Papieża”

Papieżu, Polaku!
Choć nie ma Cię z nami,
Ty na innym już szlaku,
W sercach Cię wciąż mamy.

Znany z górskich wędrówek,
Założyciel internetu w Watykanie.
Miłośniki był z Ciebie kremówek.
Byłeś otwarty na ludzi spotkanie.

Byłeś dla milionów motywacją.
Dobro Twoich słów i czynów,
Stawało się ich aspiracją.
Na całym świecie miałeś córki i synów.

Szkoła nasza Twe święte imię nosi.
Duma nas rozpiera.
Czynienie dobra jak skrzydła anioła wznosi.
Mamy za Patrona wielkiego bohatera.

Łucja Mróz

Prace plastyczne:

Prezentacje multimedialne:

Uroczyste podsumowanie konkursów i rozdanie nagród odbędzie się w październiku 2020 roku.

Udostępniamy scenariusze lekcji z wychowawcą dla klas I – III „Na urodzinach u Jana Pawła II” oraz klas IV – VIII:

Na koniec zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania homilii do młodzieży Poznań 1997 r.:

• rozwiązania Quizu o św. Janie Pawle II: zobacz >>
  • wspólnego wykonania „śpiewanego życiorysu Jana Pawła II w utworze „Lolek”:
  • zaśpiewania razem z Janem Pawłem II, ukochanej jego pieśni  – „Barka”

Więcej ciekawych materiałów dostępne na stronie: https://jp2.tvp.pl/

Życzymy wszystkim wielu refleksji  oraz odkrywania ciągle na nowo prawdy i siły w życiu i słowach św. Jana Pawła II.

Naszemu Patronowi, z okazji 100 rocznicy  jego urodzin życzymy, aby w naszych sercach kiełkowały i wzrastały  nauki posiane jego słowami.

Pozdrawiamy całą społeczność naszej szkoły:)

Organizatorzy: Marta Hawro, Agata Kolasa, Beata Klauze,
Anna Żelaskowska, Monika Wolska i Dariusz Suchan.