Inicjatywy 2021:

1. Przygotowanie informacji i umieszczenie na stronie naszej szkoły – „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

2. Przygotowanie cyklu lekcji dla uczniów klas IV – VIII (lekcje informatyki) – Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży onlineprowadzą nauczyciele informatyki

• Młodzi w Internecie
  • Zagrożenia online
  • Standardy bezpieczeństwa
  • Pomoc telefoniczna i profilaktyka
  • Nadużywanie Internetu przez dzieci i młodzieży

3. Przygotowanie materiałów na lekcję wychowawczą dla  uczniów  klas I-III
Polecam: “Zostań znajomym swojego dziecka; Sieciaki.pl – Poznaj bezpieczny internet; Plik i Folder na ścieżkach internetu

4. Konkurs na plakat.
    Zadaniem uczestników konkursu będzie przygotowanie innowacyjnych i kreatywnych prac plastycznych (format A4 lub większy) lub wykonanych techniką cyfrową (jpg, png do 5 MB).

Organizator obchodów DBI w naszej szkole: mgr Dariusz Suchan

„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Podczas tegorocznych obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Inicjatywy 2020:
1. Przygotowanie gazetki ściennej – „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
2. Przygotowanie broszury informacyjnej „Radzenie sobie z cyberprzemocą” i “Pomoc ofiarom cyberprzemocy”
3. Przygotowanie scenariusza lekcji  wychowawczej – Mówimy NIE dokuczaniu – konspekt lekcji wychowawczej (uczniowie klas I-III)
4. Przygotowanie scenariusza lekcji  wychowawczej – 3… 2… 1… Internet! (uczniowie klas IV-VI)
5. Przygotowanie scenariusza lekcji  wychowawczej – Przemoc rówieśnicza (uczniowie klas VII-VIII) + konkurs na plakat.
6. Ogłoszenia przez szkolny radiowęzeł.
7. Apel (happening) podsumowujący obchody DBI w naszej szkole.
8. Informacja dot. obchodów na lekcjach informatyki oraz  na stronie internetowej szkoły.

Inne materiały edukacyjne: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&optrs=4
lub https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html?setlng=pl.

DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Nasze inicjatywy:

2. Przygotowanie broszury informacyjnej „Jak postępować w przypadku (cyber) przemocy?”
  3. Przygotowanie scenariusza lekcji wychowawczej – „Internet bez hejtu”. [pobierz SCENARIUSZ]
  4. Konkurs plastyczny “Internet bez hejtu”.
  5. Ogłoszenia przez szkolny radiowęzeł.
  6. Apel (happening) podsumowujący cały tydzień obchodów DBI.
  7. Informacja dot. obchodów na lekcjach informatyki oraz na stronie internetowej szkoły.

W Polsce DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego, w naszej szkole akcja rozpoczęła się 22 stycznia, a zakończyła 28 lutego.
Hasło tegorocznych obchodów to:
„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”
Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

<< OPIS INICJATYWY >>